Ağır Ceza Davası Nedir? Dava Ne Kadar Sürer Avukatı Ücreti

Ağır Ceza Davası Nedir

Ağır Ceza Davası Nedir? Ceza hukuku kamu hukukunun en önemli alanlardan bir tanesidir. Ceza hukuku bakımından fiilin suç sayılabilmesi suçun kanuni unsurlarının gerçekleşmesi gerekir. Ceza yargılamaları çeşitli mahkemelerde yapılmakla beraber esas görevli mahkemeler asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemeleridir. İstanbul Ağır Ceza Avukatı Ücretleri kapsamında araştırma yapan okurlarımızın bu iki mahkemede görülecek dava arasındaki farklar nedeniyle avukatlık ücretlerinin de farklılaştığını bilmelidirler. Ağır Ceza Avukatı Ücretleri hakkına bilgi almadan önce kısaca Ağır ceza davasının ne olduğunu nitelikleri ve barındırdığı özellikleri bilmek gerekir. Ağır Ceza Mahkemesi kanunda düzenlenmiş en ağır suçlara bakan mahkemedir. Ağır ceza mahkemesinde görülen davalar suçun özelliklerine ve ceza miktarına göre belirlenmektedir. 10 yıldan daha fazla hapis cezası verilmesi gerektiren suçlar ağır ceza mahkemesinde görülmektedir.

Ağır Ceza Avukatı Ücretleri Nelerdir?

Ağır ceza davaları kişilerin hayatını önemli ölçüde etkilemekte bir ömür boyu kişi hayatında geri dönüşü olmayan kararlar alınabilmektedir. Ağır ceza mahkemesinde görülecek davası sebebiyle avukata ihtiyacı olan kişilerin Ağır Ceza Avukatları Ücretleri hakkında araştırmanın yanı sıra alanında uzman deneyim sahibi etkin ceza avukatları ile çalışmalarının bu yönde araştırmaya daha çok önem vermeleri gerektiğinin altını çizmek isteriz. Ağır Ceza Avukatları Ücretleri her avukat tarafından serbest bir şekilde takdir edilmektedir. Bununla beraber Türkiye Barolar Birliği tarafından ceza davalarında avukatın müvekkilinden talep edeceği miktarın alt sınırı her yıl resmi olarak belirlenmekte devlet tarafından bu sınırın altında ücret alınması avukata yasaklanmaktadır.

Ağır Ceza Davası Avukatlık Ücretleri için üst sınır yoktur belirttiğimiz gibi avukat tarafından serbestçe belirlenir ancak ücret belirlenirken davanın niteliği ve zorluğu, kişinin hürriyeti açısından davanın öneminin mahiyeti, avukatın sahip olduğu uzmanlık tecrübe, mesleki bilgi dava süresince harcayacağı emekle orantılı olmaktadır. Ağır Ceza Avukatı Ücretleri sanık müdafiliği, mağdur vekilliği, müşteki vekilliği, katılan vekilliği açısından farklılaşmaktadır.  İstanbul Ağır Ceza Davası Avukatı Ücretleri için ayrı bir araştırmaya gerek olmayıp ücretin şehirlere göre değil somut olayın şartlarına, cezanın ağırlığına, yürütülecek etkin sürece göre değiştiğini belirtmekteyiz.

Ağır Ceza Avukatı Ücretleri

Ağır Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ağır ceza avukatı ağır ceza mahkemesinin görev kapsamı alanına giren davalara bakan avukattır. Ağır ceza mahkemesinin bakmakla görevli olduğu suçlar kanunda belirtilmiştir açıkça belirtilmeyen suçlara asliye ceza mahkemesi tarafından bakılmaktadır. Farklı mahkemelerde görülen bu ceza davalar için Ceza Davası Avukatlık Ücretleri farklıdır. Ağır ceza mahkemelerinde görülen davalar en az on yıldan başlayan, kişilerin özgürlüklerini ilgilendiren çok mühim davalardır. Ağır Ceza Davası Avukatlık Ücreti bu sebeple daha fazla olmaktadır. Ağır ceza mahkemesinde davalar bir başkan ve iki üyeli bir heyette savcının katılımıyla beraber görülmektedir. Ağır ceza mahkemesinden çıkacak karar toplanan heyetin müzakere oyları sonucu belirlenir. Ağır ceza davalarına iyi bir ceza hukuku avukatı tarafından bakılması gerekir.  Ağır ceza mahkemesinde görülecek ağır ceza davalarından bazıları şunlardır:

  • Üst sınırı en az 10 yıl olan suç tipleri
  • Terörle mücadele kanunu kapsamındaki siyasi altyapıdaki suçlar
  • Anayasal düzene karşı olarak işlenen suçlar
  • Rüşvet
  • Cinsel saldırı
  • Çocukların cinsel istismarı
  • Kasten öldürme
  • İnsanlığa karşı suçlar

Ağır Ceza Davası Ne Kadar Sürer?

Ağır Ceza Davası Nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra bir diğer merak edilen ise Ağır ceza davası ne kadar sürer? Ağır ceza davaları için net bir süre söylemek mümkün değildir. Ağır ceza davalarında ciddi bir yargılama süreci takip edilmektedir. Her somut olaya göre dava süresi kendine göre değişiklik göstermektedir. Davanın soruşturma ve kovuşturma aşamaları yargılanacak sanık sayısı, delillerin toplanması, itirazlar, yargıtay aşamasına gidilmesi, suçun özellikleri ve birçok önemli detaya göre değişkenlik göstermektedir.

Gürbüz Law+ Partners ekibindeki profesyonel ceza hukuku avukatları tarafından mağdur suçlu veya suçtan zarar gören taraftaki müvekkillerinin, bu süreci en ince ayrıntısına kadar titizlikle takip edilmektedir. Ceza hukukunun kişinin hürriyetindeki önemi gereğince bu alanda temsile ihtiyacı olan kişilerin mutlaka iyi ceza hukuku avukatı ile çalışmaları gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir