Kiracının Tahliyesi Davaları

Kiracının Tahliyesi Davaları

Gürbüz Law+ Partners Hukuk bürosu bünyesindeki uzman ve tecrübeli Yenişehir Kira Hukuku Avukatları ile birlikte Kiracının Tahliyesi Davaları ve Kira hukuku alanında hukuki danışmanlık vermektedir.  Kira hukuku alanında süreler çok önem taşımaktadır.  Bu sürelerin bir gün gecikmesinde dahi dava kaybedilmesi ve hak kayıpları söz konusu olabilir.  Yenişehir Kira Hukuku Avukatları Kira hukuku alanında yüksek teknik bilgi donanımları ve tecrübeleriyle hukuki süreci yürütmektedirler.

Kiracıyı tahliye etme uygulamada çok sık karşılaşılan bir işlemdir. Artan kira fiyatları getirilen yeni düzenlemelerle birlikte kiracı ve kiraya veren arasındaki uyuşmazlıklar son zamanlarda oldukça sık gündeme gelmektedir. Kiracı en kolay nasıl çıkartılır? Kiracı en hızlı nasıl tahliye edilebilir? Hangi durumlarda kiracı çıkarılabilir? sorularının cevapları sıkça araştırılmaktadır. Unutulmamalıdır ki bu soruların en doğru cevapları kira hukuku alanında tecrübeli avukatlardan alınmalıdır. Kiracının tahliyesinde uygulanacak tek bir yol yoktur.  Her somut durum için kiracı tahliyesinde uygulanacak yöntem olayların akışına göre farklılaşmaktadır. İzlenecek yöntemlerden biri sonuca ulaşmak için en doğru adımken farklı bir olaya uygulandığında hak kaybı meydana getirebilir. Yenişehir Kira Hukuku Avukatları olarak müvekkillerimizin uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturmalarında alanında uzman avukatlarla hukuki destek vermekteyiz.

Kiraya veren gerekli şartları sağlaması halinde dava yoluyla kiracının tahliyesini talep edebilmektedir. Dava yoluyla kiracının tahliyesi talep edebileceği konular TBK kanunda düzenlenmiştir.  Bu yazımızda yeni malikin ihtiyaç sebebiyle tahliyesi ve tahliye taahhütnamesi ile kiracıyı tahliye etmenin hukuki boyutuna değineceğiz.

Yeni Malikin İhtiyaç Sebebiyle Tahliyesi

Kiracı ile kiraya veren arasında kira ilişkisi kurulduktan sonra kiralayan bir başkası tarafından satın alınmış olabilir. Yeni sahibi tarafından kullanma ihtiyacı meydan geldiğinde ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açılması yöntemi izlenilmektedir.  Yeni malikin kendisinin, eşinin, altsoyunun, üstsoyunun, veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin kiralananı kullanmaya ihtiyaçlarının olması halinde kiraya verenin kiracıyı tahliye edebilme hakkı vardır.  Taşınmazın yeni sahibinin bu hakkını kullanabilmesi sürelere uymak koşuluyla kiracıya ihtarname çekmesi gerekmektedir. İhtarnameyi çektikten sonra altı aylık süreden sonra tahliye davası açabilmektedir.  Yeni malikin gereksinimi sebebiyle açılacak tahliye davasında samimi ve zorunlu ihtiyacını ispatlanması mahkeme tarafından aranmaktadır. Yargıtay kararları da bu doğrultudadır. Yeni malikin gereksinimi sebebiyle açılacak tahliye davasının avukat aracılığı ile yürütülmesi sizin lehinizedir.  Yenişehir Kira Hukuku Avukatları müvekkillerinin taşınmaza olan ihtiyaçlarını somutlaştırmaları ve ispatlamalarında teknik süreci yürütmekte, uyulması oldukça önemli olan süreler içerisinde hukuki süreci takip etmektedir.

Tahliye Taahhütnamesi İle Kiracının Tahliyesi

Tahliye taahhütnamesi kiracının kiralananı ne kadar süre kullanacağını hangi tarihte boşaltacağını belirttiği beyanıdır. Kiracı tarafından bu beyan yazılı şekilde düzenlenmek zorundadır. Geçerli şekilde hazırlanmış tahliye taahhütnamesinin varlığına rağmen belirli olan tarihte kiracı kiralananı boşaltmaması halinde kiraya verene kanunen iki hak tanınmaktadır. Bu haklar Tahliye davası açılması veya İcra yoluyla Tahliyenin sağlanmasıdır. Kiraya veren, kiracının çıkmayı beyan ettiği süreden başlayarak bir aylık süre içerisinde tahliye davası açabilir.  Diğer bir yol icrayla kiracının tahliyesi davaları açılmasıdır. Somut olaya hangi hukuki yolun uygulanacağının seçimi ve yürütülecek hukuki süreç konusunda mutlaka uzman bir avukattan hukuki destek alınmalıdır. Yenişehir kira hukuku avukatı müvekkillerinin en hızlı ve etkili çözüme ulaştıracak şekilde hukuki süreci yönetmektedir. Tahliye taahhütnamesinin hazırlanma aşamasının avukat aracılığı ile gerçekleşmesi ileride yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenmesi için oldukça önemlidir.

Gürbüz Law+Partners müvekkillerine verdiği uzman hukuki destek ile içerisinde oldukça teknik bilgi gerektiren Kira Hukuku alanındaki uyuşmazlıklarda süreci yönetmektedir. Yenişehir Kira Hukuku Avukatları olarak bu alanda hukuki destek alma ihtiyacı olan okurlarımız için izlenecek yöntemin her somut olayda değişkenlik gösterdiğini hukuki prosedürlerin karmaşıklığını uyulması gereken sürelerin öneminin tekrar altını çizmekteyiz. Kira ile ilgili hukuki sorunlarınızın çözümü, sorularınızın cevapları ve ayrıntılar için Gürbüz Law+Partners ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir