Yenişehir Boşanma Avukatı

Yenişehir Boşanma Avukatı

Yenişehir Boşanma avukatı, çalışma alanı boşanma davaları ve boşanmanın feri niteliğindeki maddi manevi tazminat, nafaka alacaklarıdır. Boşanma, taraflar arasındaki evliliğin kanunda belirlenen sebeplerin varlığı halinde son bulmasıdır. Boşanma ile birlikte, eşlerin birbirine karşı evlilikten doğan karşılıklı hakları ve yükümlülükleri sona erer. Boşanma davası günümüzde mahkemelerin en yoğunlukta baktığı davadır.

Anlaşmalı Boşanma Nedir? Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Evlilik birliğini sona erdirme iradesi her iki tarafça onaylanır ve boşanma ve boşanmanın ferileri olan velayet, mal paylaşımı, nafaka, ziynet eşya vb. konularda taraflar anlaşırsa anlaşmalı boşanma davası açılması gerekmektedir. Anlaşmalı Boşanma Davasının şartlarından biri tarafların her konuda anlaşmış olmasının yanında evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. Tarafların anlaşarak sona evliliği sona erdirmesi için tüm konularda uzlaşmış olmaları ve bir protokolle bu anlaştıkları konuları mahkemeye sunmalıdırlar. Boşanmanın sonuçları çok ciddi olduğu için Anlaşmalı boşanmada dava sürecinin takibinde ve anlaşmalı boşanma protokolünün her detayının titizlikle hazırlanması konusunda uzman bir avukat ile çalışmanız hak kayıplarına uğramamanız ve ileride yaşanacak herhangi bir sorunun varlığını bertaraf edecektir. Anlaşmalı Boşanma süreci ihtilafsız olması sebebiyle Çekişmeli Boşanma Davasına göre daha kısa sürmekte ve genelde tarafların boşanmanın gerçekleşmesi için her konuda anlaştıkları ihtimalde tek celsede dava sonuçlanmaktadır.

Yenişehir Boşanma Avukatı olarak kısa ve daha az yıpratıcı bir süreç olan Anlaşmalı Boşanma davasında etkin rol oynadığımız kısım; Boşanma talebiyle ofisimize gelen müvekkillerimizi dinleyip istek ve arzularını karşı tarafa ileterek taraflar arasında köprü kurmak ve müvekkilimizin menfaatine olarak evlilik birliğini sonlandırma sürecini yönetmektir.

Yenişehir Boşanma Avukatı

Çekişmeli Boşanma Nedir? Çekişmeli Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma dışında kalan her türlü boşanma sebebine dayanılarak açılmış ve eşler arasında boşanmanın sonuçları ve ferileri konusunda anlaşmanın sağlanamadığı boşanma davası türüdür.

Çekişmeli boşanma sebepleri, Kanunda belirtilen nedenler; zina, hayata kast, onur kırıcı davranış, pek kötü davranış, suç işleme ve ya haysiyetsiz yaşam sürme, terk, akıl hastalığı ve evlilik birliğinin temelden sarsılmasıdır. Fakat genel olarak boşanma sebepleri evlilik birliğinin temelden sarsılması gibi geniş bir yelpazenin altında olmaktadır.

Celse sayısı olarak değerlendirildiğinde genellikle çekişmeli boşanma davaları 5-6 celse sürer; celse arası süre genellikle davanın hangi ilde açıldığı ve iş yoğunluğu da gözetilerek ortalama 3 – 4 ay gibi olur ve dolayısıyla ortalama dava süresi 1.5 yıl olarak kabul edilebilir. Ancak bu süreler kesin değildir.

Yenişehir Boşanma Avukatı olarak zor ve yıpratıcı bir süreç olan Çekişmeli Boşanma davasında etkin rol oynadığımız kısım; Boşanma talebiyle ofisimize gelen müvekkillerimizi dinleyip hangi çekişmeli boşanma sebebine dayanabileceğimizin tespitini yapmak akabinde bu konuda her türlü belge tanık ve sair delillerimizi toplayıp müvekkilin boşanmanın ferileri olan velayet, nafaka, mal paylaşımı, ziynet eşya vb. istekli talepli bir dava dilekçesini hazırlayarak mahkeme sürecini başlatmaktır.

Boşanma Davasını İlk Açan Taraf Avantajlı Mıdır?

Boşanma Davası için dava açan tarafın karşı tarafa oranla fazladan hiçbir avantajı yoktur. Aksine davalı da tıpkı davacı gibi nafaka, tazminat vb. diğer konularda hak ilan edebilir ve dava sürecinde bu taleplerini mahkemeye iletebilir.

Yenişehir Boşanma Avukatı olarak müvekkillerimizin hak kayıpları yaşamadan en kısa sürede davalarını sonuçlandırmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Alanında uzman ve tecrübeli boşanma avukatı kadromuzla boşanma davaları başta olmak üzere aile hukukunun tüm alanlarında müvekkillerimize destek veriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir